מסתמן: בגלל הקורונה, חייבי הוצל"פ לא יוגבלו בהוצאת רישיון נהיגה

לפני 2 שנים - 30 יולי 2020, כלכליסט
מסתמן: בגלל הקורונה, חייבי הוצל"פ לא יוגבלו בהוצאת רישיון נהיגה
כיום על פי חוק, חייבים בהוצאה לפועל אינם יכולים לקבל רישיון נהיגה, אינם יכולים לחדש אותו ואינם יכולים להחזיק בו. עפ"י תזכיר חוק ממשלתי חדש, מדובר ב"תקופת חסד" שתימשך כשלושה חודשים

חייבי הוצאה לפועל, שבימים כתיקונם אינם יכולים להוציא או לחדש רישיון נהיגה, יזכו ל"תקופת חסד" שתימשך כשלושה חודשים במהלך ימי הקורונה. כך עולה מלשון תזכיר חוק ממשלתי חדש בנושא. 

כיום על פי חוק, חייבים בהוצאה לפועל אינם יכולים לקבל רישיון נהיגה, אינם יכולים לחדש אותו ואינם יכולים להחזיק בו - זאת בהנחה שמדובר בחייב בעל יכולת כלכלית אשר משתמט מחובותיו, כלומר מסוגל לשלם אך בוחר לא לעשות זאת. האיסור על חידוש והוצאת רישיון הנהיגה נחשב לסנקציה חמורה במיוחד אשר מיועדת להגביל בין היתר את יכולת התנועה של החייבים.

ואולם כאמור עפ"י תזכיר החוק, כעת תוקפא ההגבלה על חידוש הרישיון כדי להקל על הציבור, ובו גם החייבים, להתמודד עם נגיף הקורונה.

בין היתר נכתב בתזכיר החוק כי מדובר בחוק המיועד: "לסייע בשמירה על הריחוק החברתי לצורך צמצום ההדבקה בנגיף וכן לאפשר לחייבים לשוב למקום תעסוקתם או למצוא מקום תעסוקה חדש".

כדי להסיר את המגבלה במהלך ימי הקורונה (תקופה שאינה מוגדרת לפי לשון החוק החדש) יצטרכו החייבים לפנות למשרד הרישוי ולהצהיר כי הם מעוניינים להוציא (או להפשיר) את רישיון הנהיגה. במקרים בהם נדרש טסט חדש או מבחן תאוריה חדש - יצטרך החייב לפנות במכתב מנומק לרשות הרישוי ולהסביר את מצבו ואת הנסיבות שבגינן הוא דורש לבצע את הטסט החדש או מבחן התאוריה החדש, על מנת לקבל אישור מיוחד.

Support Ukraine