פיילוט באשדוד: צילומי דרך במטרה לנטר אחר התנועה

לפני 2 שנים, 2 חודשים - 7 יוני 2020, כלכליסט
פיילוט באשדוד: צילומי דרך במטרה לנטר אחר התנועה
הפיילוט יתקיים בשיתוף חברת נקסאר, במסגרתו נתיבי איילון תחפש אלף מתנדבים שיתקינו מצלמות בכלי הרכב שיעבדו לאורך כל זמן הנסיעה בעיר

חברת נתיבי איילון תחל בימים הקרובים בפיילוט לניטור ושליטה בעומסי התנועה באמצעות מצלמות דרך. הפיילוט יתקיים בעיר אשדוד ובשיתוף חברת נקסאר (Nexar), במסגרתו נתיביי איילון תחפש קרוב לאלף מתנדבים שיתקינו מצלמות בכלי הרכב ברשותם, כאלו שיעבדו לאורך כל זמן הנסיעה בעיר.

התמונה שתתקבל מהמצלמות תאסוף מידע "און ליין" שינותח במרכז בקרה, כאשר המטרה היא לטפל בצורה מהירה ואיכותית במפגעי דרך, רמזורים תקולים, תאונות ובורות. איל ביליה, ראש אגף טכנולוגיות בחברת "נתיבי איילון, מסביר שהפיילוט הוא מהלך אחד מני כמה שיקדם טכנולוגיות תחבורה חדשניות במטרה להתמודד עם בעיות התחבורה.

בנתיבי איילון מבטיחים שהמצלמות יטשטשו תווי פנים ולוחיות רישוי (בדומה לפעולת Google Street View) ולא ניתן לשייך צילום או מידע שנאסף למשתמש ספציפי במצלמה. לאחר בחינת התוצאות הפרויקט עשוי להתפרס לאזורים נוספים. עוד אומרים שם שהמצלמה שתותקן בכלי הרכב אינה מחייבת כספית, ומדובר במצלמת דרך חכמה שתישאר ברכבם של המשתתפים גם לאחר תום הפרויקט. המידע עצמו מועבר לענן בצורה מאובטחת ועם אפשרות לשימוש עתידי.

בראיון לכלכליסט שפורסם לפני כשנה הסבירו בנקסאר על טכניקות איסוף המידע מהרכב שנוסע בעיר. "בניו יורק, למשל, יש מעל 12 אלף רכבים שמוטמעת בהם מצלמה של נקסאר. זה מכשיר לא מאוד חכם אבל הוא מחובר לתוכנה חכמה שרצה על הטלפון של הנהג, ומקבלת כל הזמן את סרטוני הווידיאו מאותם 12 אלף רכבים ובאמצעות בינה מלאכותית היא מזהה רכבים, רמזורים, עבודות בכביש".

מצלמת הדרך של נקסאר מתחברת לאפליקציה חכמה במכשיר הנייד ומאפשרת שמירה של כל הנסיעות על גבי ענן מאובטח וחינמי. היא מעניקה גישה מהירה ונוחה להקלטות הנסיעות ישירות מהטלפון הנייד., במקרה של תאונה האפליקציה יודעת לנתח את הכוחות אשר פעלו על הרכב, לשחזר את מה שאירע ולהפיק דוח תאונה מפורט. את דוח התאונה ניתן לשלוח בצירוף הסרטון ישירות מהאפליקציה אל חברת הביטוח, אם המשתמש בוחר בכך.

ראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי: "בסיועם של נהגים תושבי אשדוד, נוכל לספק מענה מהיר ומקצועי בטיפול במפגעי דרך ולשמור על בטיחותם של משתמשי הדרך בעיר".

Support Ukraine