+ פרסום מודעה חינם !
מודעות: לא נמכר - 813, סה"כ - 23348

הקומבינה שמאפשרת למכוניות שניזוקו בהצפות לחזור לכביש ולסכן חיים

10 ינואר 2020 - Walla!

הקומבינה שמאפשרת למכוניות שניזוקו בהצפות לחזור לכביש ולסכן חיים

חלק ממאות המכוניות שניזוקו בהצפות האחרונות ואלו שיינזקו בבאות, יוכרו כאובדן להלכה, יוחזרו לכבישים ויהפכו למלכודת קונים תמימים במקרה הטוב ולפצצות בטיחות מתקתקות במקרה הרע. יו"ר איגוד המוסכים: העדיפו את האינטרס של כולם חוץ מהציבור

המראות של מאות מכוניות שקועות עד לגג במים עכורים כתוצאה מההצפות הרבות שהביאה עמה הסופה האחרונה, וככל הנראה נשוב לראות בימים הקרובים, רחוקים מאוד מלהסתכם בכמה סרטוני ווטסאפ עם המשפטים שנראה שחוזרים בכולם: "יא ווראדי, תראה תראה" ו"לא יאומן, ככה נראית ישראל ב-2020". כי יש היבט נוסף לליקוי המאורות שנקרא ניהול תקין במדינה הזו בשנת 2020 והוא קשור לחיים של כל אחד ואחת מכם, או לכל הפחות לכיס של כל רוכש מכונית משומשת תמים.

הסיבה היא שמכוניות רבות מתוך מאות המכוניות שנפגעו בהצפות האלו, עשויות לחזור בקלות לכביש, כאשר הן מהוות סכנה בטיחותית לנוסעים ולסביבה והן כלי רכב מועדים לתקלות מכניות שהופכות אותם למלכודת לקונים תמימים.

החוק וחטאו

בשביל להבין את המצב בו אנחנו נמצאים היום, אנחנו צריכים לחזור לשנת 2008, אז מחוקקים חברי הכנסת דאז גלעד ארדן ואמנון כהן את "חוק מכירת רכב משומש (זכאות למידע וגילוי נאות)" כוונת החוק הייתה מבורכת - אפשרות לקונה רכב לקבל מידע אודות המכונית שרכש מהמוסכים בהם טופלה המכונית ומחברות הביטוח בהן בוטחה המכונית. אלא מה, שני ליקויים מרכזיים בו הופכים אותו לריק מתוכן. הראשון הוא העניין הקטן הזה:

"מי שרכש רכב משומש זכאי לקבל מכל מוסך שבו תוקן או טופל הרכב ומכל מבטח שביטח את הרכב, כל מידע שיש בידיהם על הרכב", כך מנוסח החוק והמשמעות היא שאת הליקויים, והבעיות במכונית יגלה הקונה רק לאחר שרכש את המכונית דהיינו, לאחר שנפל בפח. הבעיה השנייה היא שאת הסעיף החשוב ביותר, הקמת מאגר מידע שינוהל על ידי משרד התחבורה ויהיה זמין באינטרנט - דאגה יד נעלמה להוציא מהחוק.

נעלמה? אולי לא כל כך. ישנם גופים שלהם הסידור של עמימות המידע אודות הנזק שנגרם למכונית - מועיל מאוד. לחברות הביטוח, חברות הליסינג וההשכרה למשל.

"עוד בשנת 2006 ו-2007 היה ניסיון שלנו להכניס לארץ שירות דומה ל-CARFAX האמריקני" אומר בשיחה ל"וואלה!רכב" רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים. "אבל משרד התחבורה העדיף את האינטרס של חברות הליסינג, משרד המשפטים התנגד מסיבות של צנעת הפרט של המוכר, משרד האוצר והמפקח על הביטוח גם הוא העדיף את האינטרס של חברות הביטוח". CARFAX הינו שירות שבעלות של 40 דולר מאפשר לקונה רכב לקבל היסטוריה מפורטת של המכונית, ממספר וסוג הבעלים בעבר, תאונות, היסטוריית טיפולים והיכן בוצעו, תביעות ביטוח ונתונים רבים אחרים.

מהן ההשלכות של היעדר המידע ואיך הוא קשור למכוניות המוצפות? לוי מסביר "חברות הביטוח, שמטפלות במקרה נזק הצפה, לא מחויבות למסור את דו"ח השמאי שלהן, עם פירוט הנזקים והליקויים, הן חייבות לפרסם רק את עלות התיקון שהעריך השמאי. המשמעות היא שברגע שמכונית מוכרזת כאובדן להלכה (נזק של עד 60 אחוזים מערך הרכב - ק.כ) היא נמכרת לסוחרים שמתקנים אותן באופן לא מפוקח והמכוניות האלו חוזרות לכביש". המכוניות האלו חוזרות לכביש ואין שום תיעוד או דרך לדעת את זה, כי גם אחרי שבסוף שנת 2011 משרד התחבורה הכריז כי מכונית שהוגדרה "אובדן להלכה" תצוין ככזו ברישיון הרכב, כחודשיים לאחר מכן, התקפל וביטל את ההנחיה הזו בלחץ חברות הביטוח. אתה הבנת את זה ברוך? שכונה שאין כדוגמתה.

חשוב להבין את מכונת הכסף שהסידור הזה מזין, הסוחר שקונה את המכונית מחברת הביטוח מעביר אותה ל"שיקום", על פי נתוני יחידת אתג"ר היחידה המשטרתית לטיפול בגניבות רכב, עלות התיקון של מכוניות אובדן להלכה, המבוצע לרוב בשטחי הרשות ובמוסכים פיראטיים עומדת על ממוצע של 13 אחוזים מהערכת השמאי. העריך השמאי את הנזק ב-70 אלף שקלים? עלות התיקון תעמוד על כ-9,100 שקלים. אחרי שהמכונית "תוקנה" היא חוזרת להימכר במחיר אטרקטיבי מאוד לאדם תמים שלו אין כל אפשרות לדעת שהעסקה המצוינת שהתגלגלה לפתחו היא מלכודת מסוכנת. אגב, קיים קשר ישיר בין מכונית שהגיעה ל"תיקון" כזה לבין מכונית שתיגנב ביום למחרת מהרחוב שלכם, עוד סידור ממנו כולם מרוויחים - חוץ מכם כמובן.

"אין לנו סיכוי להתחרות במוסכים הפיראטיים", אומר לוי, "שלא משלמים ארנונה, מיסים, תנאים סוציאליים, מע"מ, ביטוח". אז למה לא להעלות את זה לדיוני ועדת הכלכלה בכנסת שאתם משתתפים בה? אני שואל.

"כשזה מועלה בוועדת הכלכלה, דיונים נמרחים על פני 4-5 דיונים, בהם כולם אומרים לך שאתה צודק ובסוף יש הצבעה, משפיע מי שמשפיע מקרב הלוביסטים, וחבר הכנסת פשוט נכנס ומצביע, לפעמים הוא יודע על מה, לפעמים פשוט כי ככה ראש הסיעה אמר לו".

רק שנבין, המשמעות של הסידור הבעייתי הזה הוא כמות אדירה של פצצות מתקתקות על הכבישים. נתוני הלשכה המרכזית מראים שבשנת 2018 נגרעו ממצבת כלי הרכב בישראל 239 אלף כלי רכב מסיבות רבות, ההערכות של מספר כלי הרכב שחוזרים לכביש לאחר שהוגדרו כ"אובדן להלכה" נעות בין 14 ל-30 אלף כלי רכב בשנה, הגיל הממוצע של מכונית בישראל על פי הלמ"ס הוא 6.7 שנים - מדובר בכמות אדירה של כלי רכב.

"משרד התחבורה, שמפקח על המוסכים, על השמאים והסוחרים - הוא האחראי והוא גם האחראי לשנות את המצב. לא יעלה על הדעת ששיקולי 'חופש העיסוק' יגברו על שיקולי הבטיחות", מסכם רונן לוי.

פצצות מים, וזה לא משחק

אז מה בעצם המשמעות של מכונית שניזוקה בהצפה? בואו נתחיל מההיבט הבטיחותי הברור ביותר. "נזקי הצפה יכולים למנוע פעולה של קו ההגנה האחרון שלנו בזמן תאונה" מסביר דורון כהן, מנהל ה-TECHNIGA, מחלקת התמיכה הטכנית של איגוד המוסכים, "במותחני חגורות הבטיחות שלנו ובכריות האוויר של הרכב ישנם נפצים (התקנים פירוטכניים ששחרור גז בפיצוץ שלהם מפעיל אותם - ק.כ), במידה ואלו נרטבו או באו במגע עם לחות גבוהה, יש סיכוי גבוה לכשל שלהם, כמו גפרורים שנרטבים".

מעבר לאלו יש משמעויות בטיחותיות נוספות, במרכב המכונית ישנם פתחים דרכם נכנס למשל צבע יסוד בתהליך הייצור של המכונית, הפתחים בחלק התחתון של המכונית נאטמים בפקקים, אבל אלו בתא הנוסעים או איזורים אחרים של המכונית אינם אטומים. מים שחודרים דרכם נלכדים בקורות הרכב, משם הדרך לקורוזיה קצרה, זו גורמת להחלשה של מרכב המכונית וכלוב ההגנה על הנוסעים.

מעבר להיבטים הבטיחותיים, גם שאר מערכות הרכב לא תוכננו לבוא במגע עם מים. הרבה יצרניות רכב עושות שימוש באזור שמתחת למושבים הקדמיים או בחללים בקורות שברצפת הרכב למיקום צמות חשמל ומחשבים. קורוזיה ש"מתיישבת" על נקודות אלו, על חוט לא מבודד, שקע, קונקטור, חיישן, רכיב מחשב תגרום במקרה הטוב לחלון שמסרב לרדת, במקרה הגרוע לפקודה למשאבת מגבר הבלם שלא להגיע.

אבל יש היבט נוסף ומטריד עליו מדבר איתנו דורון: "אנחנו מכירים מקרים בהם שבמכוניות שעברו מקרי הצפה נמצאו בקטריות רעילות המתפתחות בסביבה לחה, בקטריות שההשפעה שלהן היא הרבה יותר מריח עובש לא נעים, אלא גם חודרות לגוף בתהליך הנשימה ושם ממשיכות לדגור, בדומה למקרים של סרטן בעקבות חשיפה לאסבסט".

הנורות האדומות

נזקי הצפה במכונית הם לא כמו מעיכה בפח שמתקנים או משאבה שמחליפים, גם אם מאתרים את התקלות המידיות שנוצרו בעקבות חדירת מים, למעשה כשל עתידי יכול להסתתר בכל נקודה אליה הגיעו מים.

אז איך אפשר לזהות מכונית שניזוקה בהצפה? ובכן, זה לא פשוט. אבל יש כמה טיפים שיכולים ואמורים להעלות חשד בנוגע למכונית שאתם באים לראות. המקום הראשון לחפש בו הוא רצפת הרכב, בחנו את השטיחונים ברכב, הם חדשים מדי? נטולי סימני שפשוף או שימוש שהגיוני למכונית בגילה?
הרימו את השטיחים ובחנו את רצפת הרכב עצמה, גם שם בד חדש מדי, או אפילו סימנים להדבקה או גוון שלא תואם את שאר השטיחים ברכב עשוי להצביע על רכב ש"חודש" לאחר הצפה. הרימו את הגלגל החלופי מתא המטען וחפשו שם כל סימן מעיד על שאריות מים או רטיבות. במידה וישנם חורי ניקוז מים הכניסו אליהם את האצבע או מקל ארטיק, אם הם חוזרים חומים מחלודה - זה ממש לא סימן טוב.

מעבר לאלו יש את הטיפים שעליהם תמיד כדאי להקפיד, נתקלתם במכונית זולה באופן מחשיד שנמכרת ב-30-40 אחוזים מתחת למחיר המחירון? תשלפו מחושים רגישים מאוד ובצעו את הפעולות הבאות: בקשו מהמוסכניק שלכם לבדוק ולחוות דעה על המכונית, או לפחות לשלוח לו לעיון את דו"ח מכון הבדיקה או לשוחח עם בעל הרכב (שזה תמיד טוב). בקשו מבעל הרכב, או אפילו הציעו לו תמורת תשלום להוציא עבורכם את היסטורית הביטוח והטיפולים מהמוסך (שכאמור החוק מאפשר רק לו). אם הוא מסרב או מתחמק - כנראה שיש לו סיבה מספיק טובה.

עד אז, במצב הנוכחי של החוק הריק מתוכן, אנחנו יכולים לסמוך רק על עצמנו.

 

 

 

חדשות לפי תגיות

accidentsacuraadvertisingAIairbagairbagsairportalfa romeoamazonAmnon Shashuaandroidandroid autoappappleApple Carplayappsapriliaaston martinaudiAudi e-tronAustraliaauto industryAutoMotorautonomous carautonomous carsautonomous vehicleAutonomous Vehiclesautonomus carAutopilotAutotechAvisavtoVAZawardsAyalonBaidubatterybentleybicyclebikebikesbirdbmwBMW X5BoschBubblebugattiBuickbusesCadillacCadillac EscaladeCaliforniaCanadacar insurancecar marketcar sharingcar theftCarasso MotorsCarlos GhosncarpoolCESChampion MotorschargingchevroletChevrolet BoltChevrolet SuburbanChicago Auto ShowchinaChryslerchrysler pacificacitroencitroen C4class actionclassic carconsumer reportscoronavirusCOVID-19crash testcrash testscrossoverdaciaDacia DusterDacia SanderoDaihatsuDaimlerDanDelekDensoDetroit Auto Showdieseldiesel scandaldieselgateDodgeDonald Trumpdrag racedriverless cardriverless carsdriving tipsDSDS3ducatie-scooterE-ScooterseggedEICMAElbitElectraElectreonelectricElectric VehiclesElon Muskemission scandalemissionsEUeuropeevfcaferrarifiatfordFord ExplorerFord F-150Ford FiestaFord FocusfranceFrankfurt Motor Showfuelfuel economy scandalfuel pricefunnyGACgeargeelygenesisGeneva Motor ShowgermanygettGetTaxigmGMCgooglegoogle mapsgovernmentgreenhackersHaifaharley-davidsonhealthhondaHonda Civichonda cr-vHonda Odysseyhow toHummerhybridhydrogenhyperloopHyundaiHyundai Bayonhyundai elantraHyundai i10hyundai i30Hyundai IoniqHyundai KonaHyundai Santa FeHyundai SonataHyundai StariaHyundai TucsonHyundai VelosterIDFIIHSimportindiaInfinitiinfotainmentInnovizinsuranceintelIPOiranisisIsraelIsrael RailwaysjaguarJaguar i-pacejapanjeepJeep CompassJeep Grand CherokeeJeep WranglerJerusalemkawasakiKiaKia Carnivalkia ceedkia niroKia Optimakia picantokia riokia sorentoKia Soulkia sportageKia stingerkia stonicKia TellurideKia XCeedKobe SteelktmLA Auto ShowLadalamborghiniland roverLand Rover DefenderlawsuitleasingLeolexuslidarlight railLimeLincolnlockdownlrtluxuryluxury carslyftmaseratimaybachmazdaMazda 3Mazda 6Mazda CX-30Mazda CX-5Mazda MiataMazda MX-30Mazda MX-5Mazda6mecedesmercedesmetroMexicoMGMG ZSmicrosoftMilan Motorcycle ShowmilitaryminiMinistry of TransportMiri RegevMitsubishimitsubishi ASXmitsubishi outlandermobileyeMoose TestmoovitmotorcyclemotorsportnavigationNCAPNEVSNew YorkNew York Auto ShowNexarNHTSANIOnissanNissan FrontierNissan Jukenissan leafNissan QashqaiNissan RogueNorwayNvidiaoecdofoopelopel corsaOpel Insigniaopel mokkaOtonomopanasonicPangoparis motor showparkingpeugeotPeugeot 3008Peugeot 308Peugeot 5008Peugeot 508pickuppolicePorscheportugalpricepricespsapublic transportQorosrailwayRakevet Israelramrange roverratingsrecallrecallsREErenaultRenault ZoeRivianroad 6road accidentroad accidentsroad safetyroadsrobotaxiRolls-Royceroyal enfieldrussiasafetysafety ratingsafety ratingssafety testsSaverOnescandalscooterseatseat aronaSeat IbizaSECself-driving carself-driving carsSEMASiemensskodaskoda citigoSkoda EnyaqSkoda FabiaSkoda KodiaqSkoda Octaviaskoda rapidSkoda ScalaSkoda SuperbSoftBanksolar energysouth koreaspainspy shotspy shotsSsangYongstartupsstatisticsstrikestudysubarusubaru ascentSubaru BRZsubaru foresterSubaru VizivSubaru WRXsubaru XVsupercarssuvsuzukisuzuki jimnySwedenTactile MobilitytakatatariffTASEtaxtaxestaxitechnologytel avivTel Aviv MetroTel Aviv Stock Exchangetel-avivtenderterrorismteslaTesla Model 3Tokyo Motor ShowtoptoyotaToyota Camrytoyota corollatoyota priustoyota rav4Toyota SupraToyota Yaristrade wartrafficTraintransporttrendstriumphtrucktruckstuninguberUBQukUMIunion motorsUnited StatedUnited StatesususaViaVolkswagenVolkswagen GolfVolkswagen ID.4Volkswagen TaosvolvoVolvo v60Volvo XC40Volvo XC60vwVW Polowaymowazeyamahayandexyangoаварииавтобусавтобусыавтобусы в субботуавтобусы в шабатавторемонтные мастерскиеавторынокавтострахованиеавтостраховкаАЗСАккоАрадаренда автомобиляАфикимАфулаАшдодашкелонаэропортаэропорт Бен-ГурионАялонБАГАЦБат-ЯмбезопасностьБейтар-ИлитбензинБецалель СмотричБеэр-ШеваБней-БраквелосипедвелосипедистывелосипедыВерховный судводительские прававыборыГерцлиягибридгибридные автогибридный автомобильГиватаимгородской транспортгорючееГуш ДанДавид ЛубинскиДелек Моторсдизельдизельгейтдорогадорогидорожные камерыДТПЕвропажелезная дорогазабастовказаконодательствозаконызаправкизарядка для электроавтоИерусалимИзраильимпортимпорт автоинфраструктураИранИсраэль КацКавимкамерыканатная дорогакарантинКарасо МоторсКармельКармиэлькарнтинКирьят-АтаКирьят-ГатКитайКнессетКольмобилькомпенсациякоронавирускоррупциякредитыКфар-СабализингЛодлокдаунмарафонМеирМертвое мореминистерство транспортаминтрансмотоциклнаводнениеНалогналогиНегевНетанияобщественный транспортограниченияотзывотзывыпараллельный импортпаркингпарковкапарковкиПДДперекрытияПетах-Тикваплатные дорогиподержанные автоподержанные автомобилипожарполицияПольшапочтапочта Израиляправилаправительствопревышение скоростиПрибрежное шоссепробкипродажа автопродажипроишествияРаанаРаананаРав-КавРакевет ИзраэльРакевет ИсраэльРамат-ГанРамларегистрация авторейтингрейтингиреформаРеховотРишон ле-ЦионСамарияСАМЛАТСдеротсервисскандалсоветыстатистикастатитстикастрахованиестраховкасубботние автобусысудсудебные решенияСупербуссуперкарыСШАтаксиТалькартарифыТверияТель АвивТель-Авивтендертерроризмтест на вождениетехнологиитехосмотртехпаспорттопливотрамвайТрансизраильское шоссетранспорттранспорт в шабаттраснпорттрафикугонугон автоугон автомобилейУправление регистрации автотранспортауход за автомобилемХадераХайфаХермонХолонЦАХАЛценаценыЦфатЧемпион МоторсШкодашоссешоссе АялонштрафштрафыЭгедЭйлатэкзамен на вождениеэкзамен на праваэкзамен по вождениюэкологияэлектроавтоэлектроавтомобильэлектровелосипедэлектровелосипедыэлектромобилиэлектромобильэлитные автоЯндексЯффоאאודיאגדאגף התנועהאגרת רישויאובראודיאוויסאוטובוסאוטובוסיםאוטוטקאופלאופל אינסיגניהאופל מוקהאופל קורסהאופנועאופנוע שטחאופנועיםאופנייםאופניים חשמלייםאופניים שיתופייםאיגוד המוסכיםאיגוד יבואני הרכבאיכות הסביבהאילתאינטלאינפיניטיאירופהאיתוראןאכיפהאלבראלון דאיאלון מאסקאלפא רומיאואלפא רומיאו סטלביואפליקציותארהאשדודאשראיבב.מ.ווב.מ.וו.בטיחותבטיחות בדרכיםבטיחות ברכבבטר פלייסביטוחביטוח חובהביטוח מקיףביטוח רכבבינה מלאכותיתבירדבית המשפטבנזיןבנימין נתניהובנק ישראלבצלאל סמוטריץ'בריטניהגג'יפג'יפוןג'ירו ד'איטליהג'נרל מוטורסגוגלגיוס הוןגניבות רכבגניבת רכבגריטהדאצ'יהדאצ'יה דאסטרדודו גלגלידואר ישראלדוד לובינסקידוחות חניהדוחות כספייםדוקאטידיזלדיימלרדלקדלק מוטורסדלק רכבדןהאיחוד האירופיהוזלההונדההונדה סיוויקהטבות מסהלוואותהלשכה המרכזית לסטטיסטיקההמס הירוקהמשרד להגנת הסביבההעלאת מחיריםהרכבת הקלההרפורמה בתחבורה הציבוריתהרשות הלאומיתהרשות הלאומית לבטיחות בדרכיםהשכרת רכבווייזוולווועדת הכלכלהועדת הכספיםזיהוםזיהום אווירחחברות ביטוחחברת החשמלחדשות הרכבחדשנותחולוןחוק ההסדריםחורףחיפהחלקי חילוףחניהחניוניםחרדיםטויוטהטויוטה יאריסטויוטה פריוסטויוטה קורולהטויוטה ראב4טכנולוגיהטלקארטסטטסטיםטסלהטסלה נכנסת לישראלטרייד איןיבואיבוא אישייבוא מכוניותיבוא מקביליבוא רכביבואן רכביבואני רכביגואריד שנייהיד2יונדאייונדאי i20יונדאי טוסוןיונדאי קונהיוניון מוטורסייבוא רכבימאההיפןיצרניות רכבירושליםירין שטרןישראלישראל כץכבישכביש 6כביש החוףכבישיםכלי רכבכלכלה שיתופיתכלמובילכריות אווירכרמיאלכרמליתללובינסקילוחית רישוילוי יצחקלימוד נהיגהליסינגלנד רוברלקסוסמאזדהמבחן דרכיםמבחן נהיגהמבחני ריסוקמבצעמבצעי רכבמבצעי רכב באודימבצעי רכב באופלמבצעי רכב ביונדאימבצעי רכב במאזדהמבצעי רכב במיצובישימבצעי רכב בניסאןמבצעי רכב בסובארומבצעי רכב בסוזוקימבצעי רכב בסיאטמבצעי רכב בסיטרואןמבצעי רכב בסקודהמבצעי רכב בפולקסווגןמבצעי רכב בפורדמבצעי רכב בפיאטמבצעי רכב בפיג'ומבצעי רכב בקיהמבצעי רכב ברנומבצעי רכב בשברולטמהירותמובילאיימוניותמוניות שירותמוניתמוסךמוסכיםמחאהמחירון רכבמחירי הדלקמחיריםמחקרמטרו מוטורמיזוגים ורכישותמיכאל לוימינוי בכיריםמיסוימיסוי ירוקמיצובישימיצובישי אאוטלנדרמיצובישי אטראז'מיצובישי ספייס סטארמכון התקניםמכון רישוימכוניותמכוניות היברידיותמכוניות חדשותמכוניות חשמליותמכוניות יוקרהמכוניות משומשותמכוניות קלאסיותמכוניתמכונית אוטונומיתמכונית היברידיתמכונית השנהמכונית חשמליתמכונית יוקרהמכונית משומשתמכונית משפחתיתמכונית שיתופיתמכירה פומביתמכירות כלי רכבמכירות רכבמכסמכרזמכשירי תנועהמלחמת סחרממשלהמס הבלומס ירוקמס קנייהמסיםמסירותמסירות רכבמסירות רכב חדשמסירת מכוניותמערכות בטיחותמצלמות מהירותמרצדסמשאיותמשאיתמשה כחלוןמשומשותמשטרהמשטרת התנועהמשטרת ישראלמשרד האוצרמשרד האנרגיהמשרד האנרגיה והמיםמשרד הביטחוןמשרד המשפטיםמשרד הרישוימשרד התחבורהנהגיםנהיגהנהיגה מונעתניסאןניסאן אלטימהניסאן ג'וקניסאן ליףניסאן מקסימהניסאן סנטרהניסאן קשקאיניסוינמל אשדודנסיעות שיתופיותנפטנתנתבנתיב פלוסנתיבי איילוןנתיבי ישראלנתיבי תחבורה ציבוריתסאן יאנגסאנגיונגסאנגיונג רקסטוןסובארוסובארו אימפרזהסובארו פורסטרסוזוקיסוזוקי איגניססוזוקי ג'ימניסוזוקי ויטרהסוזוקי סוויפטסוזוקי קרוסאוברסולרסטארט אפסטטיסטיקהסיאטסיאט איביזהסיאט ארונהסיאט לאוןסיטרואןסיטרואן ברלינגוסייברסיןסמלספורטספורט מוטוריסקודהסקודה אוקטביהסקודה סופרבסקודה סקאלהסקודה פאביהסקודה קארוקסקודה קודיאקעעבירות תנועהעומסי תנועהעופר אבנירעיריית תל אביבעליבאבאעמדות טעינהעמדת טעינהענף הרכבערדפוינטרפולקסווגןפולקסווגן טיגואןפולקסווגן טרנספורטרפולקסווגן פולופורדפורד פוקוספורשהפיאטפיג'ופיג׳ופיז'ופיצוייםפלאג איןפנגופסחפקק תנועהפקקי תנועהפקקיםפראריפשיטת רגלץצ'מפיון מוטורסצהציי רכבק.ט.מקאדילקקאוואסאקיקבוצת קרסוקופרהקורונהקורוסקורקינטקורקינט חשמליקורקינט שיתופיקורקינטיםקטנועקטנועיםקיהקיה נירוקיה סורנטוקיה סידקיה ספורטאז'קיה פיקנטוקיה קרניבלקיה ריוקל אוטוקנאביסקנוןקנסותקרוסאוברקריאה לתיקוןקרייזלרקרלוס גוהןקרסו מוטורסראליראםרב קורגולציהריקולרישוירישיוןרישיון נהיגהרישיון רכברכברכב אוטונומירכב היברידירכב חברהרכב חדשרכב חשמלירכב ירוקרכב משומשרכב פנאירכב צמודרכב שטחרכבי יוקרהרכבי שטחרכבים משומשיםרכבתרכבת ישראלרכישת רכברמי אונגררמת גןרנורנו זואירנו מגאןרנו קדג'אררנו קליאורנו קפצ'וררשויות מקומיותרשות ההגבלים העסקייםרשות המסיםרשות שדות התעופהרשיון נהיגהשברולטשברולט אקווינוקסשברולט טראוורסשברולט ספארקשבתשווי שימוששוק הרכבשטחשלמה SIXTשמאיםשר התחבורהתתאונהתאונותתאונות דרכיםתאונת דרכיםתביעה ייצוגיתתגמולי ביטוחתחבורהתחבורה ציבוריתתחנות דלקתיקוןתל אביבתל אופןתל-אביבתל-אופןתערוכת ז'נבהתעשיית הרכבתשתיותתשתיות תחבורהתשתית