החניה הממושכת הולידה מגפה החדשה: החלפת מצברים

לפני 2 שנים, 3 חודשים - 21 אפריל 2020, כלכליסט
Illustration
Illustration
בזמן שענף מכירות הרכב החדש בארץ מושבת, ענף המצברים חווה זינוק במכירות לנוכח החניה המתמשכת של המכוניות

בעלי מכוניות טויוטה קיבלו בימים האחרונים הודעה בלשון זו: "לקוחות יקרים, חשוב שתשמרו על המצבר שלכם בימים אלו. לכן הקפידו פעם בארבעה ימים להניע את הרכב ל־20 דקות במצב READY בלי שהמזגן יפעל". הודעת יבואנית טויוטה מפרטת דרכים נוספות לשמירה על המצבר. והיא אינה היחידה: יבואני רכב פנו במהלך השבועות האחרונים ללקוחותיהם והמליצו להם לצאת במכונית לסיבוב, בהינתן התנאים הנכונים, כדי שהמצבר ברכב לא יתרוקן.

המצבר ברכב אינו מתרוקן בהכרח בגלל שהמצבר פגום או ישן, בוודאי שלא במכוניות חדישות, אלא בגלל העובדה שברכב מותקנים צרכני חשמל, למשל מערכת האיתור, שמרוקנים את המצבר גם כאשר הרכב עומד. כתוצאה מכך, כך עולה מבדיקת "כלכליסט", ענף המצברים חווה במהלך השבועות האחרונים זינוק במכירות. מבדיקה בחנויות חלפים עולה שהיקף העלייה במכירות מצברים נאמד במעל 30% בחודש אפריל (1־19 בחודש) לעומת התקופה המקבילה אשתקד, בין היתר לנוכח העובדה שישנם לא מעט בעלי רכבים שאינם טורחים לבדוק האם ניתן להטעין את המצבר ומיד ממהרים להחליפו.

מחיריהם של מצברים נעים כיום בין 300 ל–600 שקל למצבר למכונית סופר מיני, ויכולים להגיע גם עד כ־800 שקל למצבר איכותי לרכב כביש־שטח. לדברי אודי סורקיס, מנכ"ל טלרון, יבואנית מצברי VARTA, "חל זינוק של כ־15% במכירות VARTA באפריל (בין 1 ל–19 בחודש) 2020 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אך השבוע הנוכחי הוא השבוע הקריטי ביותר, בגלל שהשבוע מתחילה החזרה לעבודה. ישראלים רבים יניעו את המכונית ויגלו שהמצבר אינו טעון".

לפי נתונים של שגריר, החברה חווה עלייה של 100% בקריאות להתנעת רכבים ביחס לימים שלפני הקורונה – כשחמישית מהקריאות מסתיימות בהחלפה של המצבר.

Support Ukraine