כמה יעלה לבצע ניסוי ברכב אוטונומי בישראל?

לפני שנה 1, חודש 1 - 30 יוני 2021, כלכליסט
Illustration
Illustration
נתיבי איילון פרסמה מחירון לפיו מחיר מינימלי להשכרת שטח המרכז באשדוד ליום הוא 2,500 שקל. "יום פרימיום" - יום ניסוי מלא לרכב אוטונומי שכולל את כל המתקנים שמציעה החברה, יעלה 9,000-7,500 שקל

כמה יעלה  לבצע ניסוי רכב אוטונומי בישראל? תלוי בחבילה ותלוי בנסיין. מחירון רשמי של נתיבי איילון חושף את העלויות. 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" משרד התחבורה פועל בימים אלה להקמת מרכז ניסויי רכב אוטונומי בחלקו הצפוני של אזור התעשיה באשדוד. יצרני רכב - וגם חברות מקומיות בתחום האוטו-טק יכולים לשריין מקום לביצוע ניסויים. 

המרכז כולל מספר מתקנים שמאפשרים ביצוע של סימולציה לתנאי יום יום לנהיגה ברכב אוטונומי במספר רמות -  החל ברמה 2 שבה הנהג שולט במידה מסוימת ברכב וכלה ברמה 5, הגבוהה ביותר, בה הרכב הוא אוטונומי לחלוטין ואינו דורש נהג מאחורי ההגה. 

עפ"י מחירון מרכז הניסויים של נתיבי איילון, מחיר השכרת שטח המרכז באשדוד ליום הוא 2,500 שקל. מחיר זה לא כולל השכרת המתקנים השונים במתחם, כמו משדרי WIFI. בנוסף, מדובר במחיר זמני שעשוי לעלות בהמשך. 

יצרן רכב או חברת אוטו טק יוכלו לשכור את המרכז ל"יום פרימיום" – יום ניסוי מלא לרכב אוטונומי כולל כל האפשרויות שמציעה נתיבי איילון, תמורת 9,000-7,500 שקל בהתאם למגוון האופציות שתבחר החברה המבצעת. 

מעבר לכך, מרכז הבטיחות מציע גם סימולציות של מבחנים שמערבים בובות הולכי רגל: יום כזה יעלה 2,500 שקל. אפשר לקבל בובות של מבוגר, של ילדים וגם בובות של צבי. הבחירה בצבי אינה מקרית: באירופה ובארה"ב מקובל מבחן בטיחות (MOSSE TEST), שבו נבחנת יכולת של מכונית להתחמק מבעל חיים שנקלע לכביש. 

יום מבחן עם בובת מטרה על "סלייד" (מסגרת בתנועה) יעלה 1,500 שקל ובנוסף ניתן גם לקנות ביטוח לשימוש במתקן הרכב האוטונומי בעלות של 1,000 שקל שתקפים לכל רכב שמשתתף בניסוי.
מעבר לכך, המשתתפים יוכלו גם לצאת עם הרכב האוטונומי אל הכביש הציבורי, אך הדבר מחייב תיאום מראש. המחיר: 6,000 שקל, כאשר הנסיין יוכל לבחור האם יהיה מעוניין בבידוד של קטע כביש ביום – או בלילה. במקרה כזה ידרש אישור של הרשות המקומית. 

Support Ukraine