האח הגדול והמשופר: בקרוב ייערך בישראל ניסוי למדידת מהירות רכב ממוצעת

לפני שנה 1, 4 חודשים - 22 מרץ 2021, גלובס
האח הגדול והמשופר: בקרוב ייערך בישראל ניסוי למדידת מהירות רכב ממוצעת
כך עולה ממסמכי איפיון ראשוניים למכרז אשר מפרסמת חברת נתיבי איילון, זרוע הביצוע של משרד התחבורה. לפי הערכות, מערכת המדידה החדשה תמנע מנהגים להתקרב אל המצלמה במהירות מופרזת, להאט לפניה, ואז להאיץ מחדש

מדינת ישראל נערכת לקיים ניסוי מדידת מהירות ממוצעת של כלי רכב על פני קטע דרך, כך עולה ממסמכי איפיון ראשוניים אשר מפרסמת חברת נתיבי איילון.

החברה משמשת כיום כזרוע הביצוע של משרד התחבורה, משמע היא אחראית לכל הצד הביצועי הקשור במיזמים שונים של המשרד. כיום מדידה של מהירות של מכוניות - וגם עבירות על החוק אשר דורשות תיעוד מצולם - מבוצעות באמצעות מערכת מצלמות א' 3, אותה מערכת שאחראית לתיעוד ומשלוח של מאות אלפי דוחות בשנה.

על פי רוב ההערכות, מערכת מצלמות א' 3 תוחלף בסופו של דבר על ידי מערכת אשר מודדת מהירות ממוצעת של מכוניות, כלומר את מהירות הנסיעה על פני קטע דרך ארוך, מה שימנה מנהגים להתקרב אל המצלמה במהירות מופרזת, להאט לפני המצלמה ואז להאיץ מחדש. יש להדגיש כי המכרז של נתיבי איילון אינו מפרט את מטרת הניסוי - אך כן מודגש במסמכים כי החברה מחפשת ספק אשר יהיה מסוגל לבצע: "בדיקת מהירות לאורך הדרך באמצעות מכונית צפה (כלומר מכונית מאוישת) נועד לקבלת מהירות נסיעה ממוצעת בקטע זמן/זמן נסיעה בקטע".

מסמכי נתיבי איילון -הגם שנמצאים עדיין רק בשלב המכרזי - חושפים מידע נוסף רב אשר מתייחס לשלל אפשרויות אשר עשויות לאפשר בעתיד למשל ויסות של גודש (כלומר איסור על רכבים להיכנס למרכזי הערים) וגם יכולת להטיל מס נסועה, כלומר מס אשר נקבע בהתאם לכמה נסעה המכונית. אחד מנספחי המכרז חושף כי הזוכה במכרז יוכל למעשה לתעד את תנועותיהן של מכוניות, מהירות נסיעתן ועוד.

מידע יישמר "למשך 36 חודשים מיום הספירה"

כך, הספק יבצע בערים ספירה מצולמת של רכבים במעגלי תנועה - כלומר ספירה של כמה מכוניות עוברות בהם. מכרזי המכרז חושפים רמה גבוהה במיוחד של יכולת ספירה, כולל דרישה להבדיל בין אופנועים לקטנועים למשאיות, טנדרים ומכוניות פרטיות. 

מעבר לכך כוללים מסמכי המכרז גם התייחסות ספציפית לספירה של מספר הולכי רגל בצמתים. המידע שהספקית הזוכה תאסוף על תנועת הרכבים והולכי הרגל ישמר, לפי מסמכי המכרז: "למשך 36 חודשים מיום הספירה. סרטי הצילום יאוחסנו בסביבה בטוחה באופן שיאפשר גישה למידע תוך 24 שעות מדרישת המזמין".

כפי שפורסם ב"כלכליסט" במהלך השבועות האחרונים כבר החלה פריסה של מצלמות מסוג חדש בנתיבי איילון, כאלה שמיועדות לאכוף את מספר הנוסעים במכוניות ב"נתיב פלוס".

Support Ukraine