+ פרסום מודעה חינם !
מודעות: לא נמכר - 1315, סה"כ - 27039

קומבינת הונאות הביטוח: ככה עושים את זה

3 אפריל 2022 - Walla!

קומבינת הונאות הביטוח: ככה עושים את זה

בחברות הביטוח כבר קוראים לזה "מכת מדינה", השיטה בה מנגנון פשוט אבל אפקטיבי מאפשר לאנשים לדאוג שרכבם "יגנב" ואת הכסף הם יקבלו מחברת הביטוח בלי בעיות... כמעט

"לא עובר יום מבלי שאנו חושפים לא מעט מבוטחים שמנסים להערים עלינו ולהוציא במרמה כספים. זו מכת מדינה", כך אומר ל"וואלה!רכב" גורם בכיר בחברות הביטוח, על רקע נתונים חדשים על פיהם במרוצת שנת 2021 חלה עליה של לא פחות מ- 13% במספר הניסיונות להונות את הביטוח, בהשוואה לנעשה בשנת 2020. הנתונים, שנאספו ע"י פורום הביטוח בלשכת עורכי הדין, שופכים אור על דפוסי הפעולה של בעלי רכבים ישראלים, שרבים מהם הפכו במרוצת השנים, כך מסתבר, לעברייני הונאה. "יתכן כי מדובר על השפעת הקורונה, שהעמידה בעלי עסקים קטנים רבים בפני מצוקה תזרימית", מציינים בפורום את אחת הסיבות לעליה החריגה ומוסיפים כי מדובר על תופעה עולמית "גם באירופה ובארה"ב, מזוהה מגמה דומה של זינוק בניסיונות ההונאה אולם בניגוד לנעשה בחו"ל, שם יש חקיקה ייעודית כנגד תופעה זו, בישראל החוק רפה יותר".

הדינמיקה של הקומבינה

העליה בהיקף ניסיונות ההונאה אינה החדשה היחידה. גם אופן ביצוע ההונאה השתנה, ובמהלך השנה האחרונה חל זינוק בהיקף השימוש שעושים מבוטחים במתווכים לצורך ביצוע העבירה. דודי פרטוק, מבכירי חוקרי הביטוח במדינת ישראל ומנכ"ל משרד החקירות מוקד חקירות ד.ר - מהגדולים בישראל לטיפול בחקירות נזקי רכוש ורכב, מציין כי "אם בעבר, מבוטח שרצה להשבית את רכבו ולמעשה להיפרע ממנו תוך 'מכירת הרכב' לחברת הביטוח היה קושר לצורך כך קשר באופן ישיר עם צד ג', הרי שכיום נוצרים קשרים באמצעות מתווכים".

למעשה, 'הקומבינה' עובדת כך: הרוכש הטוב ביותר שאתם יכולים לאתר לרכב שלכם - הוא חברת הביטוח, שמחויבת על פי חוזה לשלם את שוויו המלא ביום הגניבה, כפי שנקבע במחירון לוי יצחק. מנגד, העמדת הרכב למכירה, כל שכן כאשר מדובר על מכונית במצב מכני או קוסמטי רעוע, תוביל לירידה דרסטית בערכו בשוק ולקבלת הצעות שנמוכות משמעותית מערכו הנקוב במחירון. בהתאם לכך, לא מעט מבעלי רכבים 'פגומים', שמתקשים לאתר רוכש שישלם תמורתם מחיר סביר, מגיעים למוסך פיראטי (מוסך מדרכה) לצורך תיקון או טיפול ומספרים למוסכניק על הבעיה אליה נקלעו. "זה בהחלט יכול להיות גם סוחר רכב שפגשו במקרה, שמציע הצעה 'משתלמת': "למכור" את הרכב לחברת הביטוח במחיר מחירון. לצורך כך, פונה בעל המוסך הפיראטי לגורם נוסף שדואג להעלים את הרכב. "לכאורה כל הצדדים מרוצים", מציין פרטוק, "המתווך גוזר עמלה, בעל כלי הרכב שרצה להיפטר ממנו, מדווח על אירוע ביטוחי, בגינו הוא מקבל תגמולי ביטוח מחברת הביטוח, שהיא למעשה הגורם היחיד שמפסיד".

בנוסף הוא מסביר כי לא רק קושי למכור את הרכב מהווה מניע לביצוע תרמית כזו "אנו רואים גם לא מעט מקרים בהם מבוטחים נקלעו למצב כלכלי קשה בעקבות הלוואה שנטלו לצורך מכירת הרכב, שבוחרים לנקוט בטקטיקה כזו".

"תאונה" בהזמנה

"יש מלא עבודה, לא חסר ברוך השם, עושים כסף טוב", אומר לנו גורם שמכיר מקרוב את עולם התיווך בגניבת רכבים "תגיד לי אתה מה עדיף - להתלכלך עם העברה של הרכב לסוחר או להביא אותו למתווך שיעשה עבורך את כל העבודה השחורה. ברור שזה יותר טוב, ככה אין פחד עליך".

עבודת התיווך לא מסתכמת רק בהשבתת כלי הרכב אלא גם במציאת גורם שיגרום לתאונה מכוונת, שתסב לו נזקים בשיעור גבוה על מנת שזה יוכר כאובדן גמור, מה שיוביל לתשלום תגמולי ביטוח למבוטח. במקרה הזה, השיטה עובדת כך: רכב שנגרמו לו נזקים בשיעור של יותר מ - 60% מוגדר 'כטוטאל לוס', מה שמחייב את המבטחת לשלם למבוטח את שוויו ביום קרות התאונה. לפיכך, אותו מתווך מאתר בעל משאית או טנדר גדול, שיפגע במכוון ברכב הפרטי ויסב לו נזקים משמעותיים. "בעליו של הרכב הפוגע מקבל בנוסף לתשלום ההשתתפות העצמית בעקבות התאונה, גם תשלום נוסף, מה שהופך את העיסקה עבורו למשתלמת", מסביר פרטוק. לדבריו, עין בלתי מזויינת שתגיע לזירה, תחשוב כי זו זירה אותנטית של תאונה. המעורבים, ממקמים את הרכב בפוזיציה שמשווה לאירוע נראות של זירה תאונתית רגילה, אבל חקירה מדוקדקת של כלל ההיבטים חושפת לא פעם את קשירת הקשר".

ההסתייעות במתווכים יוצרת לחברות הביטוח קושי ראייתי, שמעמיד אותן בפני מצב לא פשוט, מציין עו"ד אסף ורשה, מומחה בדיני ביטוח ונזיקין. לדבריו הקושי נובע מכך שאם בעבר, היה פחות מורכב להוכיח כי קיימת היכרות מוקדמת בין בעל הרכב והגנב או שהשניים קשרו קשר לביצוע העבירה, הרי שכיום, בשל השימוש במתווך, נותק הקשר בין השניים, מה שיוצר לחוקרי הביטוח ולחברות אתגר לא קטן. "זו בהחלט בעיה אך עובדה היא שעל אף ניתוק הקשר בין שלוש הצלעות באותו משולש, חוקרי הביטוח מצליחים בלא מעט פעמים להביא הוכחות כי התקיימו שלושת היסודות המצטברים שהגדירה הפסיקה בסוגיית הוכחת טענה לכוונת מרמה: מסירת עובדות בלתי נכונות או כוזבות, מודעות של המבוטח לאי הנכונות או לכזב של העובדות שנמסרו וכוונה להוציא כספים שלא כדין על יסוד העובדות הבלתי נכונות או הכוזבות".

עבודת חוקרי הביטוח מניבה כאמור לא אחת ראיות שמעידות על כוונת מרמה, מה שמוביל לדחיית התביעה, אולם עדיין - על פי הערכה של גורמי מקצוע, היקף הונאות הביטוח בישראל בתחום הרכב מגיע למאות מיליוני שקלים בשנה. כיצד שני נתונים אלו מתיישבים גם יחד? חלק בלתי מבוטל מהדיווחים על אירועים תאונתיים או על גניבות רכב, לא מועברים לחקירה מסודרת בחברת חקירות, אלא מטופלים ונבדקים ע"י חברת הביטוח, "החורים במסננת שלה הרבה יותר גדולים", מציין פקיד תביעות באחת מחברות הביטוח הגדולות בישראל. לדבריו זו פונקציה של סכום: נזק בהיקף קטן יחסית יטופל לרוב במסגרת החברה או באמצעות בירור של שמאי, שמעריך את גובה הנזק בלבד. הוא לא מבצע פעולות חקירה.בנוסף נבחנת גם תכיפות הגשת התביעות. ריבוי תביעות ידליק נורה אדומה. אך זה לא מסתיים בכך, יש עוד היבטים שנבדקים שיכולים להוביל להעמקת הבירור ולפתיחת חקירה. כך למשל, תיאור מתמיה של נסיבות המקרה.

וכאמור, תופעת הונאות הביטוח היא תופעה שהיקפה הולך וגדל בעולם, אולם בישראל המצב עוד חמור יותר יחסית למדינות אחרות כמו ארה"ב ומדינות אירופה, עקב תרבות של אי ציות ואי גילוי נאות לרשויות החוק, מסביר פרופ' אסף מידני, דיקן בית הספר לממשל וחברה במכללה האקדמית תל אביב-יפו, במסגרת מחקר רחב היקף שערך בנושא. לדבריו, הגורמים העיקריים שמאיצים את התופעה היא החקיקה בישראל, שאינה מספקת הרתעה מספקת, ואכיפה לקויה. כך למשל, בית המשפט המחוזי בבאר שבע ביטל לאחרונה את הרשעתו של אדם שדיווח למשטרה בכזב על שהמשאית שלו נגנבה במטרה לקבל כסף מהביטוח. השופטים בערעור התייחסו לנתוניו האישיים ותרומתו לחברה, "ההליך אינו נקמני, יש לעודד אפשרויות חרטה במהלך מעשה עברייני", ציין השופט. במקרה האמור, תחילה, בית משפט השלום בבאר שבע הרשיע את הנאשם במסגרת הסדר טיעון במסירת ידיעה כוזבת על עבירה מסוג פשע, וגזר עליו 6 חודשי מאסר על תנאי ו-100 שעות שירות לתועלת הציבור (של"צ), אולם ערעורו לבית המשפט המחוזי נתקבל, תוך שהשופט מציין כי מדובר על אזרח שמשרת במילואים במג"ב, שם הוא מגלה מסירות ודוגמה אישית, מגייס מתנדבים ליחידה ולפני כשנה אף קיבל תעודת הערכה. "זו דוגמה ליד הרכה של המדינה בטיפול בעבירה זו" אומר מנהל מחלקת תביעות בחברת ביטוח גדולה.

בחוק העונשין הישראלי אין התייחסות ספציפית לעשיית הונאת ביטוח ולכן מומלץ לקדם תיקון חקיקה בנושא", מציין פרופ' מידני במחקרו. לדבריו, ניתן לראות כי בישראל רמת הענישה יחסית נמוכה משאר מדינות העולם, כך שההרתעה בנושא זה חלשה". עוד הוא מציין כי ההרתעה הנמוכה מפני ביצוע עבירות שכאלה היא תולדה גם של העובדה כי מדובר בבית משפט השלום שמהווה סמכות משפטית נמוכה מבחינה היררכית.

אולם בכך לא מסתכמת הביקורת של פרופ' מידני, שמוסיף כי במדינות רבות עורכים קמפיינים ופעולות הסברה לציבור בכדי להגביר את מודעות הציבור להשלכות השליליות הנובעות מהונאות ביטוח, חומרת התופעה והעונשים הצפויים בגין עבירות אלו, ככלי חשוב ולצמצום מימדי התופעה. מנגד, הציבור בישראל מתייחס לעבירות של הונאת ביטוח באופן סלחני, ולכן יש צורך להגביר את מודעות הציבור בנוגע לאי המוסריות של דיווחי כזב לביטוח ועל השלכות התופעה על הציבור בכלל, כמו למשל העליה בפרמיות ביטוח.

לדברי גיל סלומון , סמנכ"ל רגולציה וקשרי ממשל באיגוד חברות הביטוח : "המדינה לא עושה די על מנת לצמצם את היקף תופעת הונאות הביטוח, שפוגעת במישרין בקהל המבוטחים בישראל, שרובו, ישר דרך. אנו קוראים לכלל הגופים ובכללם משטרת ישראל והמפקח על הביטוח : שלבו ידיים וקדמו חקיקה מתאימה לצורך התמודדות עם בעיה זו".

חדשות לפי תגיות

accidentsacuraadvertisingAIairbagairbagsairportalfa romeoamazonAmnon Shashuaandroidandroid autoappappleApple Carplayappsapriliaaston martinaudiAudi e-tronAustraliaauto industryAutoMotorautonomous carautonomous carsautonomous vehicleAutonomous Vehiclesautonomus carAutopilotAutotechAvisavtoVAZawardsAyalonBaidubatterybentleybicyclebikebikesbirdbitcoinbmwBMW X5BoschBubblebugattiBuickbusesBYDCadillacCadillac EscaladeCadillac XT5CaliforniaCanadacar buying guidecar importcar insurancecar marketcar sharingcar theftCarasso MotorsCarlos GhosncarpoolCESChampion MotorschargingchevroletChevrolet Boltchevrolet corvetteChevrolet SparkChevrolet SuburbanChicago Auto ShowchinaChryslerchrysler pacificacitroencitroen C4class actionclassic carclassicscongestion chargeconsumer reportscoronavirusCOVID-19crash testcrash testscrossoverdaciaDacia DusterDacia JoggerDacia SanderoDacia SpringDaihatsuDaimlerDanDelekDensoDetroit Auto Showdieseldiesel scandaldieselgateDodgeDonald Trumpdrag racedriverless cardriverless carsdriving tipsDSDS3ducatie-scooterE-ScooterseggedEICMAElbitElectraElectreonelectricelectric bikeElectric VehiclesElon Muskemission scandalemissionsEUeuropeevfcaferrarifiatFiat 500fordFord BroncoFord ExplorerFord F-150Ford FiestaFord FocusFord Mondeoford mustangFord PumaFord RangerfranceFrankfurt Motor Showfuelfuel economy scandalfuel pricefunnyGACgamesgeargeelyGeneral MotorsgenesisGeneva Motor ShowgermanygettGetTaxigmGMCgooglegoogle mapsgovernmentgreenhackersHaifaharley-davidsonhealthHertzhondaHonda CivicHonda Civic Type Rhonda cr-vHonda HR-VHonda JazzHonda OdysseyHonda Passporthonda pilothow toHuaweiHummerhybridhydrogenhyperloopHyundaiHyundai BayonHyundai Custohyundai elantraHyundai Elantra NHyundai i10hyundai i30Hyundai IoniqHyundai Ioniq 5Hyundai KonaHyundai PalisadeHyundai Santa CruzHyundai Santa FeHyundai SonataHyundai StariaHyundai TucsonHyundai VelosterIDFIIHSimportindiaInfinitiinfotainmentInnovizinsuranceintelIPOiranisisIsraelIsrael RailwaysIsuzujaguarJaguar i-pacejapanjeepJeep CompassJeep Grand CherokeeJeep RenegadeJeep WranglerJerusalemkawasakiKawasaki NinjaKiaKia Carnivalkia ceedKia EV6kia niroKia Optimakia picantokia riokia sorentoKia Soulkia sportageKia stingerkia stonicKia TellurideKia XCeedKobe SteelktmLA Auto ShowLadalamborghiniland roverLand Rover DefenderlawsuitleasingLeolexuslidarlight railLimeLincolnlockdownlrtluxuryluxury carslyftmarvelmaseratimaybachmazdaMazda 2Mazda 3Mazda 6Mazda CX-30Mazda CX-5Mazda CX-60Mazda MiataMazda MX-30Mazda MX-5Mazda6mecedesmercedesmetroMexicoMGMG ZSmicrosoftMilan Motorcycle ShowmilitaryminiMini CooperMini CountrymanMinistry of TransportminivanMiri RegevMitsubishimitsubishi ASXMitsubishi Miragemitsubishi outlandermobileyeMoose TestmoovitmotorcyclemotorsportnavigationNCAPNEVSNew YorkNew York Auto ShowNexarNFTNHTSANIOnissanNissan 400ZNissan AriyaNissan FrontierNissan Jukenissan leafnissan navaraNissan QashqaiNissan RogueNissan ZNorwayNvidiaoecdofoopelopel corsaOpel Insigniaopel mokkaOtonomopanasonicPangoparis motor showparkingpeugeotPeugeot 2008Peugeot 3008Peugeot 308Peugeot 5008Peugeot 508pickuppolicePorscheportugalpricepricespsapublic transportQorosrailwayRakevet Israelramrange roverratingsrecallrecallsREErenaultRenault ClioRenault MeganeRenault ZoeRImacRivianroad 6road accidentroad accidentsroad safetyroadsrobotaxiRolls-Royceroyal enfieldRoyal Enfield Himalayanrussiasafetysafety ratingsafety ratingssafety testsSaverOnescandalscooterseatseat aronaSeat IbizaSECself-driving carself-driving carsSEMAsemiconductor crisisSiemensskodaskoda citigoSkoda EnyaqSkoda Fabiaskoda karoqSkoda KodiaqSkoda Octaviaskoda rapidSkoda ScalaSkoda SuperbSoftBanksolar energySonysouth koreaSPACspainspy shotspy shotsSsangYongstartupsstatisticsStellantisstrikestudysubarusubaru ascentSubaru BRZsubaru foresterSubaru SolterraSubaru VizivSubaru WRXsubaru XVsupercarssuvsuzukisuzuki jimnySwedenSYMTactile MobilitytakatatariffTASEtaxtaxestaxitechnologytel avivTel Aviv MetroTel Aviv Stock Exchangetel-avivtenderterrorismteslaTesla Model 3Tesla model XTesla Model YTokyo Motor ShowtoptoyotaToyota AygoToyota BZ4XToyota Camrytoyota corollaToyota GR CorollaToyota Harriertoyota hiluxToyota Land Cruisertoyota priustoyota rav4Toyota SupraToyota TacomaToyota TundraToyota Yaristrade wartrafficTraintransporttrendstriumphtrucktruckstuningTurkeyuberUBQukUMIunion motorsUnited StatedUnited Statesususaused car buying guideUVeyeViaVolkswagenVolkswagen GolfVolkswagen ID.4Volkswagen PoloVolkswagen TaosVolkswagen TiguanvolvoVolvo v60Volvo XC40Volvo XC60Volvo xc90VroomvwVW PolowaymowazeWindyamahayandexyangoаварииавтобусавтобусыавтобусы в субботуавтобусы в шабатавтомобиль годаавтопилотавторемонтные мастерскиеавторынокавтострахованиеавтостраховкаАЗСАккоАрадаренда автоаренда автомобиляАфикимАфулаАшдодашкелонаэропортаэропорт Бен-ГурионАялонБАГАЦБат-ЯмбезопасностьБейт-ШемешБейтар-ИлитбензинБецалель СмотричБеэр-ШеваБней-БраквелосипедвелосипедистывелосипедыВерховный судводительские прававыборыГерманияГерцлиягибридгибридные автогибридный автомобильГиватаимгородской транспортгорючееГуш ДанДавид ЛубинскиДелек Моторсдизельдизельгейтдорогадорогидорожные камерыДТПЕвропаЕгипетжелезная дорогазабастовказаконодательствозаконызаправкизапчастизарядка для электроавтоИерусалимИзраильимпортимпорт автоинфраструктураИорданияИранИсраэль КацКавимкамерыканатная дорогакарантинКарасо МоторсКармельКармиэлькарнтинКирьят-АтаКирьят-ГатКитайклассикаклассические автоКнессетКольмобилькомпенсациякоронавирускоррупциякредитыКфар-СабализингЛодлокдаунльготымарафонмашинное маслоМеирМертвое мореМетроминистерство транспортаминистерство финансовминтрансминфинмотоциклмотоциклынаводнениеНагарияНалогналогиНацеретНегевНетанияНетивей Исраэльобщественный транспортограниченияотзывотзывыпараллельный импортпаркингпарковкапарковкиПДДперекрытияПетах-Тикваплатные дорогиплатный въезд в Тель-Авивподержанные автоподержанные автомобилипожарполицияПольшапочтапочта Израиляправилаправительствопревышение скоростиПрибрежное шоссепробкипродажа автопродажипроисшествияпроишествияпрокат автоРаанаРаананаРав-КавРакевет ИзраэльРакевет ИсраэльРамат-ГанРамларегистрация авторейтингрейтингиремонт автореформаРеховотРишон ле-ЦионРоссияСамарияСАМЛАТСдеротсервисскандалскоростной трамвайсоветыстатистикастатитстикастрахованиестраховкастраховка автосубботние автобусысудсудебные решенияСупербуссуперкарыСШАтаксиТалькартарифыТверияТель АвивТель-АвивТельдортендертерроризмтест на вождениетехнологиитехосмотртехпаспорттопливотрамвайТрансизраильское шоссетранспорттранспорт в шабаттраснпорттрафикугонугон автоугон автомобилейУкраинаУправление регистрации автотранспортауход за автомобилемХадераХайфаХермонХолонЦАХАЛценаценыЦфатЧемпион МоторсШкодашоссешоссе АялонштрафштрафыЭгедЭйлатэкзамен на вождениеэкзамен на праваэкзамен по вождениюэкологияэлектроавтоэлектроавтомобильэлектровелосипедэлектровелосипедыэлектромобилиэлектромобильэлектросамокатэлитные автоЮнион МоторсЯндексЯффоאאאודיאגדאגף הרישויאגף התנועהאגרת גודשאגרת רישויאובראודיאוויסאוטובוסאוטובוסיםאוטודילאוטוטקאוטותלאופלאופל אינסיגניהאופל אסטרהאופל מוקהאופל קורסהאופנועאופנוע שטחאופנועיםאופנייםאופניים חשמלייםאופניים שיתופייםאיגוד המוסכיםאיגוד יבואני הרכבאיכות הסביבהאילתאינטלאינפיניטיאירופהאיתוראןאכיפהאלבראלדןאלון דאיאלון מאסקאלפא רומיאואלפא רומיאו ג'וליהאלפא רומיאו סטלביואלקטריאוןאסטון מרטיןאפליקציותאפריליהארהאשדודאשראיבב.מ.ווב.מ.וו M4ב.מ.וו סדרה 4ב.מ.וו.בטיחותבטיחות בדרכיםבטיחות ברכבבטר פלייסביטוחביטוח חובהביטוח מקיףביטוח רכבבינה מלאכותיתבירדבית המשפטבית המשפט העליוןבלובנזיןבנטליבני ברקבנימין נתניהובנק ישראלבצלאל סמוטריץ'בריטניהבת יםגג'יליג'יפג'יפ רנגלרג'יפוןג'יפיםג'ירו ד'איטליהג'נסיסג'נרל מוטורסגוגלגוש דןגיוס הוןגנבי רכבגניבות רכבגניבת רכבגריטהדאצ'יהדאצ'יה דאסטרדודו גלגלידו-גלגלידואר ישראלדוד לובינסקידוחות חניהדוחות כספייםדוקאטידיזלדיזלגייטדיימלרדלקדלק מוטורסדלק רכבדןהאיחוד האירופיהארלי דיווידסוןהוזלההולכי רגלהונדההונדה ג'אזהונדה סיוויקהוצאה לפועלהטבות מסהיברידיתהלוואותהלשכה המרכזית לסטטיסטיקההמס הירוקהמשרד להגנת הסביבההנפקה ראשונית לציבורהעברת בעלותהעלאת מחיריםהרכבת הקלההרפורמה בתחבורה הציבוריתהרשות הלאומיתהרשות הלאומית לבטיחות בדרכיםהשכרת רכבהתייקרויותווייזוולווועדת הכלכלהועדת הכספיםזיהוםזיהום אווירחחברות ביטוחחברת החשמלחדשות הרכבחדשנותחולוןחוק ההסדריםחורףחיישני תנועהחיפהחלפיםחלקי חילוףחניהחניוניםחנייהחניית נכיםחרדיםטויוטהטויוטה אייגוטויוטה יאריסטויוטה פריוסטויוטה קאמריטויוטה קורולהטויוטה ראב4טכנולוגיהטלקארטסטטסטיםטסלהטסלה מודל 3טסלה מוטורסטסלה נכנסת לישראלטעינהטעינת רכב חשמליטרייד איןטרקטורוןטרקטורוניםיבואיבוא אישייבוא מכוניותיבוא מקביליבוא רכביבואן רכביבואני הרכביבואני רכביגואריד שנייהיד2יונדאייונדאי i20יונדאי i30יונדאי איוניקיונדאי וניויונדאי טוסוןיונדאי פליסיידיונדאי קונהיוניברסל מוטורסיוניון מוטורסיוקר המחיהייבוא רכבימאההיפןיצרניות רכבירושליםירין שטרןישראלישראל כץכבישכביש 6כביש החוףכבישיםכלי רכבכלכלה שיתופיתכלמובילכריות אווירכרמיאלכרמליתללובינסקילוחית רישוילוי יצחקלימוד נהיגהליסינגלמבורגינילנד רוברלנד רובר ריינג' רוברלקסוסממאזדהמבחן דרכיםמבחן נהיגהמבחן רכבמבחני ריסוקמבצעמבצעי רכבמבצעי רכב באודימבצעי רכב באופלמבצעי רכב ביונדאימבצעי רכב במאזדהמבצעי רכב במיצובישימבצעי רכב בניסאןמבצעי רכב בסובארומבצעי רכב בסוזוקימבצעי רכב בסיאטמבצעי רכב בסיטרואןמבצעי רכב בסקודהמבצעי רכב בפולקסווגןמבצעי רכב בפורדמבצעי רכב בפיאטמבצעי רכב בפיג'ומבצעי רכב בקיהמבצעי רכב ברנומבצעי רכב בשברולטמגדל ביטוחמדד התחבורה הציבוריתמהירותמובילאיימוניותמוניות שירותמוניתמוסךמוסכיםמחאהמחדל הפקקיםמחירוןמחירון רכבמחירי הדלקמחיריםמחקרמטרומטרו מוטורמטרופוליןמיזוגים ורכישותמיכאל לוימינוי בכיריםמינימיניוואןמיסוימיסוי ירוקמיסיםמיצובישימיצובישי אאוטלנדרמיצובישי אטראז'מיצובישי ספייס סטארמירוץמירי רגבמכון התקניםמכון רישוימכוניותמכוניות היברידיותמכוניות חדשותמכוניות חשמליותמכוניות יוקרהמכוניות משומשותמכוניות סיניותמכוניות קלאסיותמכוניתמכונית אוטונומיתמכונית היברידיתמכונית השנהמכונית חשמליתמכונית יוקרהמכונית מינימכונית מעופפתמכונית משומשתמכונית משפחתיתמכונית ספורטמכונית שיתופיתמכירה פומביתמכירות כלי רכבמכירות רכבמכירות רכב חדשמכירות רכב חדש ישראלמכסמכרזמכשירי תנועהמלחמת סחרממשלהמסמס הבלומס ירוקמס קנייהמסיםמסירותמסירות כלי רכבמסירות רכבמסירות רכב חדשמסירת מכוניותמערכות בטיחותמצלמות מהירותמרב מיכאלימרצדסמשאיותמשאיתמשה כחלוןמשומשותמשומשתמשטרהמשטרת התנועהמשטרת ישראלמשרד האוצרמשרד האנרגיהמשרד האנרגיה והמיםמשרד הביטחוןמשרד המשפטיםמשרד הרישוימשרד התחבורהנגיף הקורונהנהגיםנהיגהנהיגה מונעתניסאןניסאן אלטימהניסאן ג'וקניסאן ליףניסאן מקסימהניסאן סנטרהניסאן קשקאיניסוינכיםנמל אשדודנסיעות שיתופיותנפטנתנתבנתיב פלוסנתיב תחבורה ציבוריתנתיבי איילוןנתיבי ישראלנתיבי תחבורה ציבוריתססאן יאנגסאנגיונגסאנגיונג רקסטוןסבסודסובארוסובארו אאוטבקסובארו אימפרזהסובארו פורסטרסוזוקיסוזוקי איגניססוזוקי ג'ימניסוזוקי ויטרהסוזוקי סוויפטסוזוקי קרוסאוברסוללותסולרסטארט אפסטארט-אפסטטיסטיקהסיאטסיאט איביזהסיאט ארונהסיאט לאוןסיטרואןסיטרואן ברלינגוסייברסיןסלקוםסמלסמלתספורטספורט מוטוריסקודהסקודה אוקטביהסקודה אניאקסקודה סופרבסקודה סקאלהסקודה פאביהסקודה קאמיקסקודה קארוקסקודה קודיאקעעבירות תנועהעובדי מדינהעומסי תנועהעופר אבנירעיריית תל אביבעליבאבאעליית מחיריםעמדות טעינהעמדת טעינהענף הרכבערדפוינטרפולקסווגןפולקסווגן גולףפולקסווגן טוארגפולקסווגן טיגואןפולקסווגן טרנספורטרפולקסווגן פולופורדפורד פוקוספורשהפיאטפיג'ופיג'ו 308פיג׳ופיז'ופיצוייםפלאג איןפנגופסחפקק תנועהפקקי תנועהפקקיםפראריפרויקט המטרו של גוש דןפשיטת רגלץצ'מפיון מוטורסצהציי רכבצמיגיםצריכת דלקק.ט.מקאדילקקאוואסאקיקבוצת קרסוקופרהקורונהקורוסקורקינטקורקינט חשמליקורקינט שיתופיקורקינטיםקטנועקטנועיםקיהקיה נירוקיה סולקיה סורנטוקיה סידקיה ספורטאז'קיה פיקנטוקיה קרניבלקיה ריוקימקוקל אוטוקנאביסקנוןקנסקנסותקסדהקרוסאוברקריאה לתיקוןקרייזלרקרלוס גוהןקרסוקרסו מוטורסראליראםראשון לציוןרב קורגולציהרוסיהריקולרישוירישיוןרישיון נהיגהרישיון רכברכברכב אוטונומירכב היברידירכב חברהרכב חדשרכב חשמלירכב ירוקרכב כביש שטחרכב משומשרכב משפחתירכב פנאירכב צמודרכב שטחרכב שיתופירכבי יוקרהרכבי שטחרכבים חשמלייםרכבים משומשיםרכבתרכבת ישראלרכישת רכברמי אונגררמת גןרנורנו זואירנו מגאןרנו קדג'אררנו קליאורנו קפצ'וררעננהרפורמהרשויות מקומיותרשות ההגבלים העסקייםרשות המסיםרשות שדות התעופהרשות שוק ההוןרשיון נהיגהשאטליםשבביםשברולטשברולט אקווינוקסשברולט בלייזרשברולט טראוורסשברולט ספארקשבתשווי שימוששוק הרכבשטחשלמה SIXTשלמה סיקסטשמאיםשר התחבורהתתאונהתאונותתאונות דרכיםתאונת דרכיםתביעה ייצוגיתתגמולי ביטוחתחבורהתחבורה חכמהתחבורה ציבוריתתחנות דלקתיקוןתל אביבתל אביב יפותל אופןתל-אביבתל-אופןתערוכת ז'נבהתעשיית הרכבתשתיותתשתיות תחבורהתשתית